#1 2010-04-24 10:18:15

caviapage

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-24
Posty: 10
Punktów :   

świnkowa mowa - odgłosy

ciche popiskiwanie, chrząkanie, mruczenie            -            oznacza zadowolenie zwierzątka – świnka często mruczy w trakcie zabawy i pieszczot, często zdarza się, że świnka rozkłada się na kolanach właściciela i rozpłaszcza (dosłownie!), wydając przy tym cichutkie piski lub mruczy; z mruczeniem spotykam się także wtedy, gdy prosiaczek jest delikatnie drapany po główce albo grzbiecie


piszczenie średnio – głośne  -            pojawia się najczęściej po usłyszeniu przez świnkę dźwięku zapowiadającego otrzymanie dobrego pokarmu, np. trzaśnięcie drzwi lodówki, które może zapowiadać m. in. otrzymanie sałaty lub innego smakołyku, albo trzaśnięcie drzwi wejściowych do mieszkania (na ten dźwięk reaguje mój wieprz), które zapowiada najczęściej otrzymanie mleczyku, trawki, albo kończynki (patrz: podawanie konieczyny: [link do jedzonka]); dźwięk ten może oznaczać także domaganie się otrzymania pokarmu – nie lekceważmy go!, świnka najpewniej jest głodna!!!

bardzo głośne piszczenie            -            dźwięk ten wprost zadziwia, aż trudno wyobrazić sobie, że wydaje go tak małe zwierzątko; oznacza on ból (!!!); jeśli świnka wydaje go wtedy, gdy ją trzymamy – poprawmy sposób trzymania zwierzątka; gdy słyszymy ten dźwięk w trakcie przebywania świnki w klatce, zastanówmy się, co może być jego przyczyną – delikatnie obejrzyjmy świnkę, bo być może się skaleczyła, a jeśli tam nie widzimy przyczyny, to zastanówmy się, co mogło się stać – przeanalizujmy to co świnka jadła (jeśli dźwięk występuje od niedawna), np. konieczyna (zwłaszcza mokra) może powodować groźne wzdęcia; jeśli nadal nie mamy pomysłu na problem, najprawdopodobniej powinniśmy udać się do specjalisty

burczenie            -            zwierzątko jest spokojne

kwiczenie            -            młode wzywają pomocy

szczękanie zębami    -            dźwięk ten oznacza irytację, zdenerwowanie, zapowiedź agresji; świnka może wydawać taki dźwięk przy spotkaniu ze świnką, której wyraźnie nie lubi – w takiej sytuacji uważajmy, bo następnym krokiem może być walka (i nie zwracajmy tu uwagi na płeć zwierzątek – skłócone mogą być nawet dwie świnki odmiennych płci); moja świnka jeszcze do niedawna (nie wiem czemu to zanikło?) wydawała taki dźwięk, gdy niestety musiałem ją już złapać i kończył się czas biegania, oznaczając tak swoją irytację tym faktem – dźwięk ten prawdopodobnie zanikł u mojej świnki, dlatego że chyba wydłużyły się jej przepustki poza klatką

gruchanie            -            świnka sama się boi, ale stara wystraszyć się przeciwnika

wysoki kwik, gwizd   -            świnka jakby chce okazać swą przyjaźń do człowieka albo innego zwierzęcia, mówi „cześć”

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.caviapage.pun.pl Grzybowo agroturystyka materace hilding płyty z tworzyw